Fotowoltaika w bloku – kto może w nią inwestować w budynkach wielorodzinnych?
Przede wszystkim – wspólnota mieszkaniowa. Podmiot ten może podjąć decyzję o założeniu instalacji fotowoltaicznej np. na dachach budynków lub w jego bliskim sąsiedztwie, którym zarządza. Co więcej – wspólnotom przysługuje prawo do statusu prosumentów (dokładniej – prosumentów lokatorskich) – czyli jednostek produkujących i konsumujących energię oraz odsprzedających jej nadwyżkę do ogólnej sieci energetycznej.
Coraz popularniejsza staje się także fotowoltaika dla indywidualnych lokatorów. W takim przypadku właściciel lokalu w danym obiekcie musi zwrócić się do administracji zarządzającej budynkiem z pytaniem o:
- istniejące już lub planowane inwestycje w PV dla danego obiektu,
- możliwość udostępnienia części wspólnych bloku w celu stworzenia właściwej instalacji.
Jeśli administrator przewiduje taką opcję dla poszczególnych mieszkań, wówczas konieczne jest złożenie stosownego wniosku, zawierającego m.in. projekt PV, dokładną lokalizację, oszacowany wpływ na infrastrukturę obiektu oraz przeznaczenie inwestycji.
Jeśli nie – istnieje jeszcze inne wyjście, m.in. fotowoltaika na balkonie w bloku. Przy takiej instalacji również trzeba złożyć odpowiedni wniosek, tj. o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu. To ważne, gdyż panele słoneczne mogą obciążać jego konstrukcję.
Fotowoltaika dla bloków – gdzie może być zamontowana?
Skoro już wyjaśniliśmy wybrane kwestie prawne, pora przyjrzeć się montażowi. Najczęściej powstaje instalacja fotowoltaiczna na bloku, tj. na szczycie dachu. To naturalny wybór, pozwalający uniknąć m.in. zacienienia. Opcja ta nie zawsze jest dostępna, np. w sytuacji, gdy nie ma na to miejsca lub konstrukcja ma za niską nośność. W takim przypadku istnieją jeszcze inne możliwości:
- montaż na ścianach budynku (o ile elewacja nie podlega zacienieniu w ciągu dnia),
- stworzenie osobnej konstrukcji PV na gruncie w bliskim sąsiedztwie budynku,
- utworzenie carportów – wiat fotowoltaicznych, umożliwiających zasilanie bloków oraz stacji ładujących dla samochodów elektrycznych.
Ponadto – jak wspomnieliśmy wyżej, elementy systemów solarnych mogą być przytwierdzane do balkonów należących do lokali, co jest rozwiązaniem skierowanym przede wszystkim do indywidualnych użytkowników.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę dla bloku?
Inwestycja w PV i systemy OZE w ogóle niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla odbiorców takich instalacji, jak i dla środowiska. Do najważniejszych zalet należą m.in.:
- obniżenie kosztów utrzymania części wspólnych (należy pamiętać, że obecnie panele słoneczne montowane przez np. spółdzielnie służą wyłącznie do zasilania instalacji wspólnotowych),
- w przypadku instalacji indywidualnych – obniżenie własnych kosztów korzystania z energii elektrycznej,
- oszczędność na elektryczności pozwala wspólnocie przenieść środki na inne cele, co przekłada się na podniesienie jakości realizowanych zadań na rzecz mieszkańców,
- redukcja gazów cieplarnianych, a także innych produktów procesu spalania, w tym m.in. smogu, będącego jednym z najgroźniejszych dla zdrowia efektów prac elektrociepłowni czy elektrowni.
Wybierz profesjonalne usługi z zakresu instalacji fotowoltaicznych
Rozwiązania z obszaru OZE są powszechnym i sprawdzonym sposobem na obniżenie rachunków za prąd czy ogrzewanie. Z tego powodu coraz częściej decydują się na nie również wspólnoty mieszkaniowe, jak i indywidualni odbiorcy w blokach. Aby jednak mieć pewność, że dostarczony sprzęt będzie najwyższej jakości, a instalacja powstanie zgodnie z najwyższymi standardami – warto zlecić to zadanie profesjonalistom. W Mysłowicach montaż fotowoltaiki wykonuje m.in. firma Solter System. Jesteśmy sprawdzonymi specjalistami z szerokim doświadczeniem. By dowiedzieć się więcej o naszych usługach – zapraszamy do kontaktu!